Biografier 1905-1945

Johan Henrik Rye Holmboe


Født: 28.11.1863
Død: 29.05.1933
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1919-21 1. representant Tromsø Grosserer Det Frisinnede Venstre
1922-24 1. representant Bodø, Narvik, Tromsø, Hammerfest, Vardø, Vadsø Grosserer Det Frisinnede Venstre
1925-27 1. representant Bodø, Narvik, Tromsø, Hammerfest, Vardø, Vadsø Konsul Det Frisinnede Venstre
Medlemskap i presidentskapet
Periode Embete
1926- President Lagtinget

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1919-21 Formann i Komiteen etter grunnlovens § 75, litr. f. og g. (Hemmelige protokoller.)
Gikk ut for T. B. Moe 21.06.1920.

Medlem i Militærkomiteen
Trådte inn for Dæhlen 22.06.1921.

Sekretær i Protokollkomiteen
Gikk ut for T. B. Moe 21.06.1920.

1922-24 Medlem i Militærkomiteen
Medlem i 1922-1923.

Medlem i Universitets- og fagskolekomiteen
Erstattet av Jakhelln 24.03.-08.05.1922. Gikk ut for Brandt 06.03.1923.

1925-27 Medlem i Justiskomiteen (av 1919)
Kom som forsterkning i 1925, ved behandling av lov om Svalbard.

Medlem i Utenriks- og konstitusjonskomiteen
Erstattet av Brandt 21.04.-22.05.1925.

Spesialkomiteer
Periode Komite
1922-24 Medlem i Valgkomiteen
Gikk ut for W. Larssen 06.03.1923.

Medlem i Utenrikskomiteen
Trådte inn for Ivarsson i 1923. Gikk ut for J. E. Mowinckel 06.03.1923.

1925-27 Medlem i Den forberedende fullmaktskomite
Medlem i Fullmaktskomiteen
Medlem i Om Stortingets forretningsorden
Statsrådsaktivitet
Embete Departement Virkeperiode
Statsråd Provianteringsdepartementet 21.06.1920 - 21.06.1921
Statsråd Departementet for utenrikske saker, handel, sjøfart og industri 06.03.1923 - 29.05.1923
Statsråd Departementet for utenrikske saker, handel, sjøfart og industri 30.05.1923 - 24.07.1924

Personalia:

Født 28.11.1863, Tromsø.
Sønn av grosserer Hans Conrad Holmboe (1828-1923) og Rikka Harris (1835-1913).

Utdanning og yrke:

Student - Tromsø (1881)
Studerte - Fiskeribedrifter i Amerika, i Boston, Glouchester m. fl. fiskebyer (1885-1886)

Arbeidet - I sin fars forretning
Etablerte - Egen forretning, eksport- og fabrikkvirksomhet
Arbeidet - Forretningskontor i Skotland (1882-1883)
Anla - Tønnefabrikk (1888)
Direktør - Haalogaland Dampskibsselskap (fra 1892)
Direktør - Tromsø Amts Dampskibsselskab (fra 1896)
Anla - Sildemel- og tranfabrikk (1907)
Britisk visekonsul (1908-1916)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1898-1901 medlem Tromsø bystyre
1901-04 medlem Tromsø bystyre
1904-07 medlem Tromsø bystyre
1907-10 medlem Tromsø bystyre
1910-13 medlem Tromsø bystyre
1913-16 medlem Tromsø bystyre
1916-19 medlem Tromsø bystyre
1919-22 medlem Tromsø bystyre
1922-25 medlem Tromsø bystyre
1925-28 medlem Tromsø bystyre
1928-31 medlem Tromsø bystyre
1889-1898 medlem Tromsø bystyre
Ukjent periode medlem Tromsø formannskap (den meste tid i perioden 1889-1931)

Offentlige verv:

Medlem - En depart. komite om støtte for fiskeribedriften (1919)

Verv i organisasjoner:

Medlem - Styret Den norske Fellesforening for Haandverk og Industri
Formann - Tromsø Fiskeriforening (1887-1901)
Formann - Tromsøs handelsstandsforening (fra 1913)
Formann - Nord-Norges Handelsstands Fellesforening (1913-1919)

Andre administrative verv:

Formann - Tromsøsundets Sparebanks styre (1902-1919)
Formann - Direksjonen Tromsø Amts Dampskibsselskab (1915-1919)

Diverse:

Slektskap: Om hans morfar A. T. Harris, hans mormors far J. H. Rye og representanter av navnet Holmboe av hans slekt, se Lindstøl s. 350, 731 og 394-96, jfr. foregående.
Tiltalt ved Riksretten (1926-1927). Frifunnet 25. mars 1927..