Biografier

Ludvig Elmar Hegge Olsen Enge


Født: 11.09.1878
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1910-12 1. representant Sarpsborg Montør Arbeiderpartiet
1913-15 1. representant Sarpsborg Montør Arbeiderpartiet
1919-21 1. representant Sarpsborg Borgermester Arbeiderpartiet
1928-30 1. representant Halden, Sarpsborg, Fredrikstad, Moss, Drøbak Borgermester Arbeiderpartiet

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1910-12 Medlem i Næringskomite nr.2
1913-15 Sekretær i Næringskomite nr.2
Medlem i Sosialkomiteen
Kom som forsterkning i 1914, ved behandling av fabriktilsynsloven.

1919-21 Sekretær i Konstutionskomiteen
Erstattet av O. Anderssen 28.04.-22.07.1919, 11.06.-02.07.1920, samt 18.01.-18.06 og 19.07.-23.07.1921.

1928-30 Medlem i Protokollkomiteen
Erstattet av Aakre 02.05.-13.05.1928 og 02.05.-16.05.1929.

Spesialkomiteer
Periode Komite
1913-15 Medlem i Valgkomiteen
1919-21 Medlem i Valgkomiteen

Personalia:

Født 11.09.1878, Vik, Helgeland.
Sønn av fisker Ole Peder Olsen (Enge) (1845-1930) og Kristine Johanna Johansen (1845-1878).

Utdanning og yrke:

Fiske og jordbruksarbeid - Nordland (fra konfirmasjonsalderen til 20-års alderen)
Elektrisk montør - Ved Borregaard, Sarpsborg (1899-1907)
Lokalredaktør - "Smaalenenes Social-Demokrat", Sarpsborg (1907-1909)
Ansatt - Sarpsborg kommunale elektrisitetsverk (1909-1916)
Kontorsjef - Det komm. provianterings- og rasjoneringskontor (1916-1918)
Rådmann - Sarpsborg (1919-1943) (fra 1. jan. 1919 til 10. mars 1943)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1904-07 medlem Sarpsborg formannskap
1907-10 varaordfører Sarpsborg bystyre
1910-13 medlem Sarpsborg formannskap
1913-16 varaordfører Sarpsborg bystyre
1916-19 ordfører Sarpsborg bystyre

Offentlige verv:

Medlem - Fabrikktilsynslov-komiteen av 1916
Medlem - Tjenestemannsretten (fra 1933)

Andre administrative verv:

Medlem - Forstanderskapet for Sarpsborg Sparebank
Sarpsborgs representant - For A.s Borregaard (fra 1918)
Medlem - Representantskapet for Sarpsborg og Oplands Kreditbank (fra 1928)

Diverse:

Okkupasjonen: Avskjediget 10. mars 1943, arrestert og innsatt i Oslo kretsfengsel 11. febr. 1944, men frigitt 3. mars s. å. og tiltrådte påny sin stilling.
Slektskap: Fetter av ovennevnte C. L. Enge.