Biografier 1905-1945

Søren Tobias Årstad


Født: 02.06.1861
Død: 11.01.1928
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1898-00 1. representant Stavanger og Haugesund Overretssagfører Venstre
1913-15 1. representant 1ste kreds, Holmen Sorenskriver Venstre

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1898-00 Medlem i Konstutionskomiteen
Spesialkomiteer
Periode Komite
1913-15 Sekretær i Fullmaktskomiteen
Nestformann i Valgkomiteen
Formann i Om reguleringsloven
Statsrådsaktivitet
Embete Departement Virkeperiode
Statsråd Finans- og tolldepartementet 06.11.1900 - 31.05.1901
Statsråd Statsrådsavdelingen i Stockholm 01.06.1901 - 20.04.1902
Statsråd Justis- og politidepartementet 21.04.1902 - 21.10.1903

Personalia:

Født 02.06.1861, Stavanger.
Sønn av kjøbmand i stavanger Edvard Årstad og Signe Amalie Torjusen.

Utdanning og yrke:

Student (1879)
Cand. jur. (1885)

Sagførerfuldmægtig - Risør
Overretssagfører - Stavanger (fra 1885)
Sorenskriver - Ryfylke (fra 1903)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1891-1892 ordfører Stavanger bystyre
Ukjent periode medlem Stavanger bystyre

Offentlige verv:

Indehadde - Flere andre kommunale hverv, Stavanger
Medlem - Styret Norges banks avdeling (1893-1899)