Biografier

Abraham Aakre


Født: 11.10.1874
Død: 06.10.1948
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1925-27 1. suppleant Fredrikshald, Sarpsborg, Fredrikstad, Moss, Drøbak Lærer Norges Socialdemokratiske Arbeiderparti
1928-30 1. suppleant Halden, Sarpsborg, Fredrikstad, Moss, Drøbak Skolebestyrer Arbeiderpartiet
1931-33 1. suppleant Halden, Sarpsborg, Fredrikstad, Moss, Drøbak Skolebestyrer Arbeiderpartiet
1934-36 4. representant Halden, Sarpsborg, Fredrikstad, Moss, Drøbak Skoleinspektør Arbeiderpartiet

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1925-27 Medlem i Universitets- og fagskolekomiteen
Trådte inn for Olafsen i 1927.

1928-30 Varamedlem i Protokollkomiteen
Møtte for L. Enge 02.05.-13.05.1928 og 02.05.-16.05.1929.

1931-33 Varamedlem i Protokollkomiteen
Møtte for Magnussen 06.03.-05.04.1933.

1934-36 Medlem i Justiskomiteen (av 1919)
Erstattet av C. A. Simonsen 14.05.-23.05.1936.

Personalia:

Født 11.10.1874, Ytre Aakre i Drangedal.
Sønn av gårdbruker Gunder Gundersen Aakre (1841-1897) og Karen Jensine Aakre (1844-1886).

Utdanning og yrke:

Lærereksamen - Ullmanns skole i Seljord (1892-1895)
Student - Sløydkurser (1896)
Student - Sløydkurser (1900)
Student - Et kursus ved Grundtvigs folkehøyskole i Lyngby, Danmark (1912)

Arbeidet - Farsgården (fra konfirmasjonsalderen deltok han i noen år i det alminnelige gårdsarbeide)
Lærer - Haldens tekn. aftenskole (i 26 år)
Lærer - Hol, Gjerstad, Søndeled og Risør til (til 1902)
Lærer - Folkeskolen i Halden (1902-1927)
Skolebestyrer - Folkeskolen i Halden (1927-1931) (fra 1. juli 1927)
Skoleinspektør - Folkeskolen i Halden (1931-1942) (fra 1. juli 1931, fratrådte etter ønske 10. okt. 1942)
Deltok - "Norrønaferden" til Skotland, Orkn-, Shetlands- og Færøyene samt Island (1932)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1907-10 medlem Halden formannskap
1910-1912 medlem Halden formannskap
1913- varaordfører Halden bystyre
1913-16 medlem Halden formannskap
1916-19 medlem Halden formannskap
1922- medlem Halden formannskap
1919-1920 ordfører Halden bystyre
1921-1921 varaordfører Halden bystyre
1922-25 medlem Halden formannskap
1925-28 ordfører Halden bystyre
1928-31 ordfører Halden bystyre

Offentlige verv:

Medlem - Den høyere skoles forstanderskap
Medlem - Skolestyret, Halden (1919-1920)
Medlem - Skolestyret, Halden (1925-1931)
Medlem - Tilsynskomiteen for Dalslandsbanen (1925-1932)
Medlem - Tilsynskomiteen for Smålensbanen (1929-1933)
Overformynder - (1938-1942)(avsatt 1942)
Overformynder - (1945)(gjeninsatt 1945)

Verv i partier:

Medlem - styret for Østfold arbeiderparti (medlem i en årrekke)
Medstifter - Arbeiderpartiet i Halden (1907)

Verv i organisasjoner:

Styremedlem - Østfold krets av Norges Lærerlag (1918-1920)