Statssekretærene i Erna Solbergs regjering (16.10.2013-24.11.2017)


(Høyre, Fremskrittspartiet )

Statssekretærer Virkeperiode

Statsministerens kontor

statssekretær Marit Berger Røsland (f. 1978), H
17.10.2014-15.12.2015
Statssekretær Himanshu Gulati (f. 1988), FrP
Fra 15. januar 2016 og inntil videre konstituert i en 25% stilling som statssekretær for statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland i Kulturdepartementet.

17.10.2014-30.09.2017
Statssekretær Torkild Hebbert Haukaas (f. 1980), H
19.06.2015-13.10.2017
Statssekretær Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
19.06.2015-24.11.2017
Statssekretær Tom-Christer Nilsen (f. 1969), H
16.12.2015-11.05.2016
Statssekretær Marianne Eikvåg Groth (f. 1981), H
17.06.2016-24.11.2017
Konstituert statssekretær Tom Erlend Skaug (f. 1974), H
16.01.2017-12.02.2017
Statssekretær Sunniva Ihle Steinstad (f. 1983), H
21.04.2017-24.11.2017
Statssekretær Svein Arne Flåtten (f. 1944), H
01.10.2017-24.11.2017
Statssekretær Frode Gaasland Hestnes (f. 1976), FrP
27.10.2017-24.11.2017
Julie Margrethe Brodtkorb (f. 1974), H
16.10.2013-21.04.2017
Lars Øy (f. 1973), H
16.10.2013-24.11.2017
Statssekretær Laila Bokhari (f. 1974), H
For Erna Solberg

16.10.2013-17.06.2016
Tore Vamraak (f. 1980), H
16.10.2013-18.06.2015
Sigbjørn Aanes (f. 1981), H
16.10.2013-24.11.2017
Fredrik Farber (f. 1979), FrP
16.10.2013-16.10.2014

Utenriksdepartementet

Statssekretær Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Vidar Helgesen

19.06.2015-15.12.2015
Statssekretær Tone Skogen (f. 1953), H
For statsråd Børge Brende

07.08.2015-20.10.2017
statssekretær Tore Hattrem (f. 1962), H
For statsråd Børge Brende

18.09.2015-23.09.2016
statssekretær Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Elisabeth Aspaker

16.12.2015-20.12.2016
Statssekretær Laila Bokhari (f. 1974), H
For Børge Brende

17.06.2016-20.10.2017
Statssekretær Marit Berger Røsland (f. 1978), H
For statsråd Børge Brende

23.09.2016-20.10.2017
Statssekretær Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Frank Bakke-Jensen

20.12.2016-15.09.2017
Statssekretær Audun Halvorsen (f. ), H
For Ine Eriksen Søreide

02.10.2017-24.11.2017
Statssekretær Jens Frølich Holte (f. 1985), H
For Marit Berger Røsland

20.10.2017-24.11.2017
Statssekretær Tone Skogen (f. 1953), H
For statsråd Ine Eriksen Søreide

20.10.2017-24.11.2017
Bård Glad Pedersen (f. 1976), H
16.10.2013-18.09.2015
Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
Avskjed i nåde som statssekretær for Børge Brende

16.10.2013-14.11.2013
Hans Brattskar (f. 1956), H
Avskjed i nåde som statssekretær for Børge Brende

16.10.2013-07.08.2015
Pål Arne Davidsen (f. 1979), FrP
Avskjed i nåde.

16.10.2013-22.11.2013
Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
Oppnevnt som statssekretør for EØS-saker og tilhøvet til EU under Vidar Helgesen

15.11.2013-18.06.2015
Morten Høglund (f. 1965), FrP
22.11.2013-15.12.2015

Finansdepartementet

Statssekretær Jon Georg Dale (f. 1984), FrP
17.10.2014-15.12.2015
Statssekretær Fredrik Farber (f. 1979), FrP
17.10.2014-29.05.2016
Statssekretær Tore Vamraak (f. 1980), H
19.06.2015-24.11.2017
statssekretær André Kolve (f. 1978), FrP
16.12.2015-20.12.2016
statssekretær Petter Kvinge Tvedt (f. 1985), FrP
30.05.2016-24.11.2017
Statssekretær Brage Baklien (f. 1978), FrP
16.12.2016-24.11.2017
statssekretær Cecilie Brein-Karlsen (f. 1982), FrP
16.01.2017-24.11.2017
Paal Bjørnestad (f. 1968), FrP
16.10.2013-16.12.2016
Ole Berget (f. 1982), FrP
16.10.2013-17.10.2014
Jørgen Næsje (f. 1972), FrP
16.10.2013-24.11.2017
Jon Gunnar Pedersen (f. 1962), H
16.10.2013-18.06.2015

Forsvarsdepartementet

Statssekretær Øystein Bø (f. 1959), H
For statsråd Frank Bakke Jensen

20.10.2017-24.11.2017
Øystein Bø (f. 1959), H
For statsråd Ine Eriksen Søreide

16.10.2013-20.10.2017

Justis- og beredskapsdepartementet

Statssekretær Jøran Kallmyr (f. 1978), FrP
For statsråd Anders Anundsen

17.10.2014-15.12.2015
Statssekretær Gjermund Hagesæter (f. 1960), FrP
19.06.2015-20.12.2016
statssekretær Hanne Caroline Simonsen Iversen (f. 1977), FrP
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-20.12.2016
Statssekretær Marit Berger Røsland (f. 1978), H
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-23.09.2016
Statssekretær Jøran Kallmyr (f. 1978), FrP
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-19.02.2016
statssekretær Ole Vanebo (f. 1983), FrP
For statsråd Anders Anundsen

19.02.2016-20.12.2016
Statssekretær Fabian Stang (f. 1955), H
For Sylvi Listhaug

21.10.2016-24.11.2017
Statssekretær Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), FrP
For statsråd Per-Willy Trudvang Amundsen. Permisjon 1.10.2017 - 7.9.2018

20.12.2016-01.10.2017
Statssekretær Anette Carnarius Elseth (f. 1973), FrP
For Per-Willy Trudvang Amundsen

20.12.2016-24.11.2017
Statssekretær Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
For Per-Willy Trudvang Amundsen

20.12.2016-24.11.2017
Statssekretær Torkil Åmland (f. 1966), FrP
Statssekretær for innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug

13.01.2017-30.06.2017
Statssekretær Torkil Åmland (f. 1966), FrP
For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug. Konstituert 1.10.2017 - 7.9.2018

01.10.2017-07.09.2018
Statssekretær Vidar Brein-Karlsen (f. 1982), FrP
Konstituert 9.10.2017 - 7.9.2018 for statsråd Per-Willy Trudvang Amundsen.

09.10.2017-07.09.2018
Vidar Brein-Karlsen (f. 1982), FrP
For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug. Permisjon 9.10.2017 - 7.9.2018

16.10.2013-09.10.2017
Himanshu Gulati (f. 1988), FrP
16.10.2013-16.10.2014
Hans Johan Røsjorde (f. 1941), FrP
25.10.2013-18.06.2015

Kunnskapsdepartementet

Statssekretær Magnus Thue (f. 1980), H
Permisjon 23.10.2017 - 31.12.2017.

12.08.2016-23.10.2017
Bjørn Haugstad (f. 1969), H
16.10.2013-24.11.2017
Birgitte Jordahl (f. 1965), H
25.10.2013-12.08.2016

Landbruks- og matdepartementet

statssekretær Hanne Maren Blåfjelldal (f. 1981), FrP
For statsråd Jon Georg Dale

16.12.2015-24.11.2017
Statssekretær Terje Halleland (f. 1966), FrP
15.04.2016-30.04.2017
Hanne Maren Blåfjelldal (f. 1981), FrP
For statsråd Sylvi Listhaug

16.10.2013-15.12.2015

Samferdselsdepartementet

Statssekretær Tom Cato Karlsen (f. 1974), FrP
17.10.2014-24.11.2017
Statssekretær Reynir Jóhannesson (f. 1985), FrP
05.06.2015-03.11.2017
statssekretær Amund Drønen Ringdal (f. 1979), H
16.12.2015-11.05.2016
Statssekretær Tom-Christer Nilsen (f. 1969), H
11.05.2016-30.09.2017
Statssekretær Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), FrP
Vikariat for Reynir Johannesson.

15.08.2016-23.10.2016
Konstituert statssekretær Jens Frølich Holte (f. 1985), H
Kontituert for Tom-Christer Nilsen

28.04.2017-23.07.2017
Statssekretær Anders Bjørnsen Werp (f. 1961), H
20.10.2017-24.11.2017
Statssekretær Tommy Skjervold (f. 1982), FrP
27.10.2017-24.11.2017
John-Ragnar Kvam Aarset (f. 1973), H
16.10.2013-15.12.2015
Bård André Hoksrud (f. 1973), FrP
16.10.2013-05.06.2015
Jon Georg Dale (f. 1984), FrP
16.10.2013-17.10.2014

Olje- og energidepartementet

statssekretær Kjell-Børge Freiberg (f. 1971), FrP
For statsråd Tord Lien

23.10.2015-20.12.2016
statssekretær Ingvil Smines Tybring-Gjedde (f. 1965), FrP
For statsråd Tord Lien

16.12.2015-20.12.2016
statssekretær Kjell-Børge Freiberg (f. 1971), FrP
For statsråd Terje Søviknes

20.12.2016-21.06.2017
Statssekretær Ingvil Smines Tybring-Gjedde (f. 1965), FrP
For statsråd Terje Søviknes

20.12.2016-24.11.2017
Statssekretær Elnar Remi Holmen (f. 1985), FrP
21.06.2017-24.11.2017
Kåre Fostervold (f. 1969), FrP
16.10.2013-22.10.2015

Helse- og omsorgsdepartementet

Konstituert statssekretær Fredrik Wang Gierløff (f. 1984), H
14.05.2016-20.01.2017
Statssekretær Maria Bjerke (f. 1986), H
Vikar for Fredrik Wang Gierløff.

01.08.2016-02.10.2016
Statssekretær Frode Gaasland Hestnes (f. 1976), FrP
09.01.2017-27.10.2017
Statssekretær Maria Jahrmann Bjerke (f. ), H
22.09.2017-24.11.2017
Statssekretær Line Miriam Sandberg (f. 1969), FrP
10.11.2017-24.11.2017
Astrid Nøklebye Heiberg (f. 1936), H
16.10.2013-16.10.2016
Anne Grete Erlandsen (f. 1956), H
16.10.2013-24.11.2017
Lisbeth Norman (f. 1960), H
16.10.2013-15.09.2017
Cecilie Brein-Karlsen (f. 1982), FrP
16.10.2013-20.12.2016

Arbeids- og sosialdepartementet

statssekretær Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
For statsråd Anniken Hauglie

16.12.2015-20.12.2016
statssekretær Kristian Dahlberg Hauge (f. 1977), FrP
For statsråd Anniken Hauglie

16.12.2015-29.04.2016
statssekretær Christl Kvam (f. 1962), H
16.12.2015-24.11.2017
Statssekretær Morten Bakke (f. 1973), H
For Anniken Hauglie

20.12.2016-24.11.2017
Kristian Dahlberg Hauge (f. 1977), FrP
For statsråd Robert Eriksen

16.10.2013-15.12.2015
Torkil Åmland (f. 1966), FrP
16.10.2013-15.12.2015
Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
For statsråd Robert Eriksen

25.10.2013-15.12.2015

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet

Statssekretær Kai-Morten Terning (f. 1977), FrP
17.10.2014-24.11.2017
Maria Hoff Aanes (f. 1977), FrP
16.10.2013-17.10.2014

Klima- og miljødepartementet

statssekretær Lars Andreas Lunde (f. 1963), H
For statsråd Vidar Helgesen

16.12.2015-24.11.2017
Statssekretær Lars Andreas Lunde (f. 1963), H
For statsråd Tine Sundtoft

16.10.2013-15.12.2015

Kommunal- og moderniseringsdepartementet

Statssekretær Anne Karin Olli (f. 1964), H
28.11.2014-27.10.2017
statssekretær Grete Ellingsen (f. 1976), H
06.11.2015-27.10.2017
Statssekretær Bjørnar Laabak (f. 1961), FrP
20.12.2016-24.11.2017
Jardar Jensen (f. 1957), H
16.10.2013-06.11.2015
Anders Bals (f. 1973), H
16.10.2013-28.11.2014
Per-Willy Trudvang Amundsen (f. 1971), FrP
16.10.2013-20.12.2016
Paul Andre Chaffey (f. 1965), H
16.10.2013-24.11.2017
Kristin Holm Jensen (f. 1974), H
25.10.2013-24.11.2017

Kulturdepartementet

Bjørgulv Vinje Borgundvaag (f. 1975), H
For statsråd Thorhild Widvey

06.06.2014-15.12.2015
statssekretær Bjørgulv Vinje Borgundvaag (f. 1975), H
For statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland

16.12.2015-08.01.2016
statssekretær Bård Folke Fredriksen (f. 1967), H
08.01.2016-24.11.2017
Statssekretær Himanshu Gulati (f. 1988), FrP
Konstituert i en 25% stilling som statssekretær for statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland i Kulturdepartementet.

15.01.2016-30.09.2017
Knut Olav Åmås (f. 1968), H
16.10.2013-06.06.2014

Nærings- og fiskeridepartementet

Statssekretær Lars Jacob Hiim (f. 1971), H
04.04.2014-24.11.2017
Statssekretær Ronny Berg (f. 1970), FrP
For fiskeriminister Per Sandberg (FrP)

16.12.2015-27.10.2017
statssekretær Roy Angelvik (f. 1975), FrP
For Per Sandberg

27.05.2016-24.11.2017
Statssekretær Veronica Pedersen Åsheim (f. 1990), FrP
For fiskeriminister Per Sandberg

27.10.2017-24.11.2017
Eirik Lae Solberg (f. 1974), H
Statssekretær for næringsministeren

16.10.2013-04.04.2014
Amund Drønen Ringdal (f. 1979), H
Statssekretær for fiskeriministeren

16.10.2013-15.12.2015
Dilek Ayhan (f. 1979), H
Statssekretær for næringsministeren

16.10.2013-24.11.2017