Statssekretærene i Erna Solbergs regjering (16.10.2013-17.01.2018)


(Høyre, Fremskrittspartiet )

Statssekretærer Virkeperiode

Statsministerens kontor

Marit Berger Røsland (f. 1978), H
For statsminister Erna Solberg (H)

17.10.2014-15.12.2015
Himanshu Gulati (f. 1988), Frp
Fra 15. januar 2016 og inntil videre konstituert i en 25% stilling som statssekretær for statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland i Kulturdepartementet.

17.10.2014-30.09.2017
Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
For statsminister Erna Solberg (H)

19.06.2015-
Torkild Hebbert Haukaas (f. 1980), H
For statsminister Erna Solberg (H)

19.06.2015-13.10.2017
Tom-Christer Nilsen (f. 1969), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.12.2015-11.05.2016
Marianne Eikvåg Groth (f. 1981), H
For statsminister Erna Solberg (H)

17.06.2016-17.01.2018
Konstituert statssekretær Tom Erlend Skaug (f. 1974), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.01.2017-12.02.2017
Sunniva Ihle Steinstad (f. 1983), H
For statsminister Erna Solberg (H)

21.04.2017-
Svein Arne Flåtten (f. 1944), H
For statsminister Erna Solberg (H)

01.10.2017-22.01.2019
Frode Gaasland Hestnes (f. 1976), Frp
For statsminister Erna Solberg (H)

27.10.2017-18.03.2018
Rune Alstadsæter (f. 1974), H
For statsminister Erna Solberg (H)

01.12.2017-
Audun Rødningsby (f. 1979), V
For statsminister Erna Solberg (H)

17.01.2018-
Fredrik Farber (f. 1979), Frp
For statsminister Erna Solberg (H)

16.10.2013-16.10.2014
Julie Margrethe Brodtkorb (f. 1974), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.10.2013-21.04.2017
Lars Øy (f. 1973), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.10.2013-
Laila Bokhari (f. 1974), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.10.2013-17.06.2016
Tore Vamraak (f. 1980), H
For statsminister Erna Solberg (H)

16.10.2013-18.06.2015
Sigbjørn Aanes (f. 1981), H
Avskjed i nåde fra 11.- desember 2017.

16.10.2013-11.12.2017

Utenriksdepartementet

Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Vidar Helgesen

19.06.2015-15.12.2015
Tone Skogen (f. 1953), H
For utenriksminister Børge Brende (H)

07.08.2015-20.10.2017
Tore Hattrem (f. 1962), H
For utenriksminister Børge Brende (H)

18.09.2015-23.09.2016
Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Elisabeth Aspaker

16.12.2015-20.12.2016
Laila Bokhari (f. 1974), H
For utenriksminister Børge Brende (H)

17.06.2016-20.10.2017
Marit Berger Røsland (f. 1978), H
For utenriksminister Børge Brende (H)

23.09.2016-20.10.2017
Elsbeth Sande Tronstad (f. 1956), H
For statsråd Frank Bakke-Jensen

20.12.2016-15.09.2017
Audun Halvorsen (f. 1978), H
For utenriksminister Ine Eriksen Søreide

02.10.2017-
Jens Frølich Holte (f. 1985), H
For EØS- og EU-minister Marit Berger Røsland

20.10.2017-17.01.2018
Tone Skogen (f. 1953), H
For utenriksminister Ine Eriksen Søreide

20.10.2017-13.11.2017
Marianne Hagen (f. 1966), H
13.11.2017-
Jens Frølich Holte (f. 1985), H
For utviklingsminister Nikolai Astrup

17.01.2018-22.01.2019
Bård Glad Pedersen (f. 1976), H
16.10.2013-18.09.2015
Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
For utenriksminister Børge Brende

16.10.2013-14.11.2013
Hans Brattskar (f. 1956), H
Avskjed i nåde som statssekretær for Børge Brende

16.10.2013-07.08.2015
Pål Arne Davidsen (f. 1979), Frp
Avskjed i nåde.

16.10.2013-22.11.2013
Ingvild Næss Stub (f. 1978), H
For EØS- og EU-minister Vidar Helgesen

15.11.2013-18.06.2015
Morten Høglund (f. 1965), Frp
22.11.2013-15.12.2015

Finansdepartementet

Fredrik Farber (f. 1979), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

17.10.2014-29.05.2016
Jon Georg Dale (f. 1984), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

17.10.2014-15.12.2015
Tore Vamraak (f. 1980), H
For finansminister Siv Jensen (Frp)

19.06.2015-17.01.2018
André Kolve (f. 1978), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.12.2015-20.12.2016
Petter Kvinge Tvedt (f. 1985), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

30.05.2016-13.12.2018
Brage Baklien (f. 1978), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.12.2016-17.01.2018
Cecilie Brein-Karlsen (f. 1982), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.01.2017-22.01.2019
Geir Olsen (f. 1964), V
For finansminister Siv Jensen (Frp)

17.01.2018-
Marianne Eikvåg Groth (f. 1981), H
For finansminister Siv Jensen (Frp)

17.01.2018-
Paal Bjørnestad (f. 1968), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.10.2013-16.12.2016
Ole Berget (f. 1982), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.10.2013-17.10.2014
Jørgen Næsje (f. 1972), Frp
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.10.2013-
Jon Gunnar Pedersen (f. 1962), H
For finansminister Siv Jensen (Frp)

16.10.2013-18.06.2015

Forsvarsdepartementet

Øystein Bø (f. 1959), H
20.10.2017-17.11.2017
Tone Skogen (f. 1953), H
13.11.2017-
Øystein Bø (f. 1959), H
For forsvarsminister Ine Marie Eriksen Søreide (H)

16.10.2013-20.10.2017

Justis- og beredskapsdepartementet

Jøran Kallmyr (f. 1978), Frp
For justis- og beredskapsminister Anders Anundsen (Frp)

17.10.2014-15.12.2015
Gjermund Hagesæter (f. 1960), Frp
For justis- og beredskapsminister Anders Anundsen (Frp)

19.06.2015-20.12.2016
Hanne Caroline Simonsen Iversen (f. 1977), Frp
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-20.12.2016
Marit Berger Røsland (f. 1978), H
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-23.09.2016
Jøran Kallmyr (f. 1978), Frp
For statsråd Sylvi Listhaug

16.12.2015-19.02.2016
Ole Vanebo (f. 1983), Frp
For statsråd Anders Anundsen

19.02.2016-20.12.2016
Fabian Stang (f. 1955), H
21.10.2016-17.01.2018
Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
For Justis-og beredskapsminister Per-Willy Trudvang Amundsen

20.12.2016-17.01.2018
Anette Carnarius Elseth (f. 1973), Frp
For Per-Willy Trudvang Amundsen

20.12.2016-17.01.2018
Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), Frp
For statsråd Per-Willy Trudvang Amundsen. Permisjon 1.10.2017 - 6.9.2018

20.12.2016-30.09.2017
Konstituert statssekretær Torkil Åmland (f. 1966), Frp
For justis-, beredskaps- og innvandringsminister Sylvi Listhaug

13.01.2017-30.06.2017
Konstituert statssekretær Torkil Åmland (f. 1966), Frp
For justis-, beredskaps- og innvandringsminister Sylvi Listhaug

01.10.2017-25.01.2018
Statssekretær i permisjon Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), Frp
For Justis- og beredskapsminister Per-Willy Trudvang Amundsen

01.10.2017-17.01.2018
Vidar Brein-Karlsen (f. 1982), Frp
Konstituert 9.10.2017 - 7.9.2018 for statsråd Per-Willy Trudvang Amundsen.

09.10.2017-17.01.2018
Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
17.01.2018-20.03.2018
Sveinung Rotevatn (f. 1987), V
17.01.2018-20.03.2018
Knut Morten Johansen (f. 1964), Frp
17.01.2018-20.03.2018
Statssekretær i permisjon Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), Frp
17.01.2018-20.03.2018
Vidar Brein-Karlsen (f. 1982), Frp
For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug. Permisjon 9.10.2017 - 7.9.2018

16.10.2013-09.10.2017
Himanshu Gulati (f. 1988), Frp
For justis- og beredskapsminister Anders Anundsen (Frp)

16.10.2013-16.10.2014
Hans Johan Røsjorde (f. 1941), Frp
For justis- og beredskapsminister Anders Anundsen (Frp)

25.10.2013-18.06.2015

Kunnskapsdepartementet

Magnus Thue (f. 1980), H
For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen

12.08.2016-15.10.2017
Statssekretær i permisjon Magnus Thue (f. 1980), H
For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen

16.10.2017-15.01.2018
Magnus Thue (f. 1980), H
16.01.2018-17.01.2018
Atle Simonsen (f. 1988), Frp
For kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner

17.01.2018-30.11.2018
Rebekka Borsch (f. 1976), V
For forsknings- og høyere utdanningsminister Iselin Nybø

17.01.2018-
Bjørn Haugstad (f. 1969), H
For kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner

17.01.2018-22.02.2018
Kristin Holm Jensen (f. 1974), H
For kunnskaps- og integreringsminister Jan Tore Sanner

17.01.2018-08.02.2019
Bjørn Haugstad (f. 1969), H
For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen

16.10.2013-17.01.2018
Birgitte Jordahl (f. 1965), H
For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen (H)

25.10.2013-12.08.2016

Landbruks- og matdepartementet

Hanne Maren Blåfjelldal (f. 1981), Frp
16.12.2015-31.08.2018
Terje Halleland (f. 1966), Frp
15.04.2016-30.04.2017
Hanne Maren Blåfjelldal (f. 1981), Frp
For landbruks- og matminister Sylvi Listhaug (Frp)

16.10.2013-15.12.2015

Samferdselsdepartementet

Tom Cato Karlsen (f. 1974), Frp
Gis avskjed i nåde fra 1.12.2017 som statssekretær for samferdselsminister for Ketil Solvik-Olsen

17.10.2014-01.12.2017
Reynir Jóhannesson (f. 1985), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

05.06.2015-03.11.2017
Amund Drønen Ringdal (f. 1979), H
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

16.12.2015-11.05.2016
Tom-Christer Nilsen (f. 1969), H
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

11.05.2016-30.09.2017
Statssekretær, vikariat Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (f. 1987), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

15.08.2016-23.10.2016
Konstituert statssekretær Jens Frølich Holte (f. 1985), H
Konstituert for Tom-Christer Nilsen

28.04.2017-23.07.2017
Anders B. Werp (f. 1961), H
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

20.10.2017-31.08.2018
Tommy Skjervold (f. 1982), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

27.10.2017-31.08.2018
Knut Morten Johansen (f. 1964), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

08.12.2017-17.01.2018
Brage Baklien (f. 1978), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

17.01.2018-31.08.2018
Jon Georg Dale (f. 1984), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

16.10.2013-17.10.2014
Bård André Hoksrud (f. 1973), Frp
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

16.10.2013-05.06.2015
John-Ragnar Kvam Aarset (f. 1973), H
For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp)

16.10.2013-15.12.2015

Olje- og energidepartementet

Kjell-Børge Freiberg (f. 1971), Frp
For olje- og energiminister Tord Lien (Frp)

23.10.2015-20.12.2016
Ingvil Smines Tybring-Gjedde (f. 1965), Frp
For olje- og energiminister Tord Lien (Frp)

16.12.2015-20.12.2016
Ingvil Smines Tybring-Gjedde (f. 1965), Frp
For olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp)

20.12.2016-31.08.2018
Kjell-Børge Freiberg (f. 1971), Frp
For olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp)

20.12.2016-21.06.2017
Elnar Remi Holmen (f. 1985), Frp
For olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp)

21.06.2017-22.12.2017
Kåre Fostervold (f. 1969), Frp
For olje- og energiminister Tord Lien (Frp)

16.10.2013-22.10.2015

Helse- og omsorgsdepartementet

Konstituert statssekretær Fredrik Wang Gierløff (f. 1984), H
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

14.05.2016-20.01.2017
Maria Bjerke (f. 1986), H
Vikar for Fredrik Wang Gierløff.

01.08.2016-02.10.2016
Frode Gaasland Hestnes (f. 1976), Frp
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

09.01.2017-27.10.2017
Maria Jahrmann Bjerke (f. 1986), H
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

22.09.2017-17.01.2018
Line Miriam Sandberg (f. 1969), Frp
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

10.11.2017-17.01.2018
Line Miriam Sandberg (f. 1969), Frp
For eldre- og folkehelseminister Åse Michaelsen

17.01.2018-03.12.2018
Anne Grete Erlandsen (f. 1956), H
For helseminister Bent Høie

17.01.2018-29.07.2018
Maria Jahrmann Bjerke (f. 1986), H
For helseminister Bent Høie

17.01.2018-08.07.2018
Anne Grete Erlandsen (f. 1956), H
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

16.10.2013-17.01.2018
Astrid Nøklebye Heiberg (f. 1936), H
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

16.10.2013-16.10.2016
Lisbeth Norman (f. 1960), H
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

16.10.2013-15.09.2017
Cecilie Brein-Karlsen (f. 1982), Frp
For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)

16.10.2013-20.12.2016

Arbeids- og sosialdepartementet

Kristian Dahlberg Hauge (f. 1977), Frp
16.12.2015-29.04.2016
Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
16.12.2015-20.12.2016
Christl Kvam (f. 1962), H
16.12.2015-
Morten Bakke (f. 1973), H
20.12.2016-25.01.2019
Kristian Dahlberg Hauge (f. 1977), Frp
For arbeids- og sosialminister Robert Eriksson (Frp)

16.10.2013-15.12.2015
Torkil Åmland (f. 1966), Frp
For arbeids- og sosialminister Robert Eriksson

16.10.2013-16.12.2015
Thor Kleppen Sættem (f. 1970), H
For arbeids- og sosialminister Robert Eriksson (Frp)

25.10.2013-15.12.2015

Barne- og likestillingsdepartementet

Kai-Morten Terning (f. 1977), Frp
Avskjed i nåde

01.04.2016-17.01.2018
Tom Erlend Skaug (f. 1974), H
For barne- og likestillingsminister Linda Cathrine Hofstad Helleland

17.01.2018-14.12.2018

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet

Kai-Morten Terning (f. 1977), Frp
For barne-, likestillings- og inkluderingsminister Solveig Horne (Frp)

17.10.2014-31.03.2016
Maria Hoff Aanes (f. 1977), Frp
For barne-, likestillings- og inkluderingsminister Solveig Horne (Frp)

16.10.2013-17.10.2014

Klima- og miljødepartementet

Lars Andreas Lunde (f. 1963), H
16.12.2015-17.01.2018
Atle Hamar (f. 1964), V
17.01.2018-
Lars Andreas Lunde (f. 1963), H
For klima- og miljøminister Tine Sundtoft (H)

16.10.2013-15.12.2015

Kommunal- og moderniseringsdepartementet

Anne Karin Olli (f. 1964), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

28.11.2014-27.10.2017
Grete Ellingsen (f. 1976), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

06.11.2015-27.10.2017
Bjørnar Laabak (f. 1961), Frp
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

20.12.2016-17.01.2018
Paul Andre Chaffey (f. 1965), H
17.01.2018-22.01.2019
Aase Marthe Horrigmo (f. 1982), H
17.01.2018-
Lars Jacob Hiim (f. 1971), H
17.01.2018-
Anne Karin Olli (f. 1964), H
17.01.2018-
Jardar Jensen (f. 1957), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

16.10.2013-06.11.2015
Anders Bals (f. 1973), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

16.10.2013-28.11.2014
Paul Andre Chaffey (f. 1965), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

16.10.2013-17.01.2018
Per-Willy Trudvang Amundsen (f. 1971), Frp
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

16.10.2013-20.12.2016
Kristin Holm Jensen (f. 1974), H
For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)

25.10.2013-17.01.2018

Kulturdepartementet

Bjørgulv Vinje Borgundvaag (f. 1975), H
For kultur- og kirkeminister Torhild Widvey (H)

06.06.2014-15.12.2015
Bjørgulv Vinje Borgundvaag (f. 1975), H
For statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland

16.12.2015-08.01.2016
Bård Folke Fredriksen (f. 1967), H
08.01.2016-17.01.2018
Himanshu Gulati (f. 1988), Frp
Konstituert i en 25% stilling som statssekretær for statsråd Linda Cathrine Hofstad Helleland i Kulturdepartementet.

15.01.2016-30.09.2017
Jan Christian Kolstø (f. 1972), V
17.01.2018-22.01.2019
Knut Olav Åmås (f. 1968), H
For kultur- og kirkeminister Torhild Widvey (H)

16.10.2013-06.06.2014

Nærings- og fiskeridepartementet

Lars Jacob Hiim (f. 1971), H
For næringsminister Monica Mæland (H)

04.04.2014-17.01.2018
Ronny Berg (f. 1970), Frp
For fiskeriminister Per Sandberg (FrP)

16.12.2015-27.10.2017
Roy Angelvik (f. 1975), Frp
For fiskeriminister Per Sandberg

27.05.2016-17.01.2018
Veronica Isabel Pedersen (f. 1990), Frp
27.10.2017-13.08.2018
Statssekretær 50 % Roy Angelvik (f. 1975), Frp
50 %, for næringsminister Torbjørn Røe Isaksen

17.01.2018-31.08.2018
Statssekretær 50 % Roy Angelvik (f. 1975), Frp
50 %, for fiskeriminister Per Sandberg

17.01.2018-13.08.2018
Daniel Bjarmann-Simonsen (f. 1986), H
17.01.2018-
Magnus Thue (f. 1980), H
17.01.2018-
Eirik Lae Solberg (f. 1974), H
Statssekretær for næringsministeren

16.10.2013-04.04.2014
Dilek Ayhan (f. 1979), H
Statssekretær for næringsministeren

16.10.2013-17.01.2018
Amund Drønen Ringdal (f. 1979), H
Statssekretær for fiskeriministeren

16.10.2013-15.12.2015