Statssekretærene i Jens Stoltenbergs andre regjering andre del (21.10.2009-15.10.2013)


(Arbeiderpartiet, Sosialistisk Venstreparti og Senterpartiet)

Statssekretærer Virkeperiode

Statsministerens kontor

Rita Skjærvik (f. 1974), Ap
Permittert 09.03.2006 - 01.11.2006 og 18.01.2010-15.08.2010

17.10.2005-15.10.2013
Torbjørn Giæver Eriksen (f. 1970), Ap
17.10.2005-11.06.2011
Svein Fjellheim (f. 1945), Ap
17.10.2005-12.11.2012
Kjersti Markusson (f. 1955), SV
22.10.2007-01.01.2010
Snorre Wikstrøm (f. 1972), Ap
21.10.2009-15.10.2013
Mina Gerhardsen (f. 1975), Ap
Permisjon fra 07.05.2011-02.02.2012

21.10.2009-30.09.2011
Dagfinn Sundsbø (f. 1946), Sp
21.10.2009-28.09.2012
Tor Brostigen (f. 1957), SV
01.01.2010-15.10.2013
Lotte Grepp Knutsen (f. 1973), Ap
13.01.2010-15.08.2010
Hans Kristian Amundsen (f. 1959), Ap
09.05.2011-15.10.2013
Inger Anne Ravlum (f. 1962), Ap
11.06.2011-15.10.2013
Erik Lahnstein (f. 1972), Sp
28.09.2012-15.10.2013
Mette Nord (f. 1959), Ap
12.11.2012-13.09.2013

Utenriksdepartementet

Elisabeth Walaas (f. 1956), Ap
Utenrikssaker

21.09.2007-04.01.2010
Espen Barth Eide (f. 1964), Ap
28.06.2010-11.11.2011
Håkon Arald Gulbrandsen (f. 1969), SV
Utviklingssaker

16.11.2007-20.11.2009
Gry Larsen (f. 1975), Ap
I permisjon 09.08.2010-11.03.2011. Sykemeldt 07.09.2013-09.05.2014.

24.04.2009-15.10.2013
Erik Lahnstein (f. 1972), Sp
04.01.2010-03.02.2012
Torgeir Larsen (f. 1967), Ap
18.11.2011-15.10.2013
Arvin Eikeland Gadgil (f. 1980), SV
Utviklingssaker.

13.04.2012-15.10.2013
Kathrine Raadim (f. 1972), Ap
Konstituert 07.09.2013-15.10.2013

07.09.2013-15.10.2013

Finansdepartementet

Hilde Singsaas (f. 1972), Ap
20.10.2009-15.10.2013
Roger Schjerva (f. 1968), SV
Permittert 18.05.2009 - 31.07.2009

17.10.2005-15.10.2013
Ole Morten Geving (f. 1974), Sp
12.10.2007-17.12.2010
Kjetil Lund (f. 1970), Ap
20.10.2009-15.10.2013
Morten Søberg (f. 1969), Sp
17.12.2010-15.10.2013

Forsvarsdepartementet

Espen Barth Eide (f. 1964), Ap
17.10.2005-28.06.2010
Roger Ingebrigtsen (f. 1966), Ap
28.06.2010-21.09.2012
Eirik Øwre Thorshaug (f. 1976), Ap
21.09.2012-15.10.2013

Justis- og politidepartementet

Terje Moland Pedersen (f. 1952), Ap
21.10.2005-20.01.2012
Astri Aas-Hansen (f. 1970), Ap
09.02.2007-02.05.2013
Pål Lønseth (f. 1970), Ap
21.10.2009-15.10.2013
Eirik Øwre Thorshaug (f. 1976), Ap
Permisjon fra 02.02.2012- .

16.12.2011-07.09.2012
Kristin Bergersen (f. 1968), Ap
21.09.2012-21.09.2012
Pål Martin Sand (f. 1976), Ap
02.05.2013-15.10.2013
Konstituert statssekretær Kristin Bergersen (f. 1968), Ap
Konstituert fra 02.02.2012.

02.02.2012-15.10.2013
Departementskonstituert statssekretær Eirik Øwre Thorshaug (f. 1976), Ap
01.01.2011-31.03.2011
Departementskonstituert statssekretær Eirik Øwre Thorshaug (f. 1976), Ap
Konstituert 11.11.2011-31.12.2011.

19.09.2011-15.12.2011

Kunnskapsdepartementet

Lisbet Rugtvedt (f. 1967), SV
Barnehage- og opplæringssaker fra 18.10.2007

17.10.2005-09.12.2011
Kyrre Lekve (f. 1968), SV
20.10.2009-27.04.2012
Roger Østlie Sandum (f. 1970), SV
21.10.2009-30.03.2012
Elisabet Dahle (f. 1968), SV
09.12.2011-15.10.2013
Ragnhild Setsaas (f. 1950), SV
07.05.2012-15.10.2013

Landbruks- og matdepartementet

Ola T. Heggem (f. 1952), Sp
28.10.2005-23.09.2011
Harald Oskar Buttedahl (f. 1965), Sp
21.10.2011-07.06.2013
Erlend Grimstad (f. 1967), Sp
07.06.2013-15.10.2013

Samferdselsdepartementet

Lars Erik Bartnes (f. 1978), Sp
I permisjon 06.02.2012-15.04.2012.

20.10.2009-15.10.2013
Erik Lahnstein (f. 1972), Sp
03.02.2012-28.09.2012
Geir Pollestad (f. 1978), Sp
28.09.2012-01.10.2013
Konstituert statssekretær Steinulf Tungesvik (f. 1965), Sp
Konstituert 13.02.2012-01.04.2012

13.02.2012-01.04.2012

Fiskeri- og kystdepartementet

Vidar Ulriksen (f. 1953), Ap
21.10.2005-14.01.2011
Hans Kristian Amundsen (f. 1959), Ap
14.01.2011-09.05.2011
Kristine Gramstad (f. 1978), Ap
13.05.2011-08.02.2013
Hugo Johan Bjørnstad (f. 1953), Ap
01.03.2013-15.10.2013

Olje- og energidepartementet

Robin Martin Kåss (f. 1977), Ap
08.10.2008-25.06.2010
Sigrid Hjørnegård (f. 1965), Sp
27.03.2009-04.03.2011
Per Rune Henriksen (f. 1960), Ap
03.09.2010-07.05.2013
Eli Blakstad (f. 1962), Sp
11.03.2011-28.09.2012
Ane Hansdatter Kismul (f. 1980), Sp
28.09.2012-15.10.2013

Helse- og omsorgsdepartementet

Tone Helen Toften (f. 1967), Ap
20.10.2009-20.09.2011
Roger Ingebrigtsen (f. 1966), Ap
20.10.2009-28.06.2010
Ragnhild Mathisen (f. 1971), Ap
21.10.2009-07.09.2012
Robin Martin Kåss (f. 1977), Ap
Permisjon 03.03.2011-11.05.2011

25.06.2010-15.10.2013
Lotte Grepp Knutsen (f. 1973), Ap
01.01.2012-20.04.2012
Kjell Erik Øie (f. 1960), Ap
08.06.2012-15.10.2013
Nina Tangnæs Grønvold (f. 1969), Ap
28.09.2012-15.10.2013
Departemenskonstituert statssekretær Tord Dale (f. 1978), Ap
03.03.2011-11.05.2011

Arbeids- og inkluderingsdepartementet

Jan-Erik Støstad (f. 1953), Ap
Arbeids- og pensjonssaker

21.10.2005-31.12.2009
Raimo Valle (f. 1965), Ap
Same- og minoritetssaker

26.10.2007-31.12.2009

Barne- og likestillingsdepartementet

Henriette Westhrin (f. 1973), SV
21.10.2009-31.12.2009

Arbeidsdepartementet

Jan-Erik Støstad (f. 1953), Ap
01.01.2010-23.11.2012
Gina Lund (f. 1962), Ap
01.01.2010-15.02.2013
Norvald Mo (f. 1953), Ap
23.11.2012-15.10.2013
Cecilie Bjelland (f. 1967), Ap
15.02.2013-15.10.2013

Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet

Henriette Westhrin (f. 1973), SV
01.01.2010-30.03.2012
Kirsti Bergstø (f. 1981), SV
26.11.2010-05.03.2012
Midlertidig statssekretær Roger Østlie Sandum (f. 1970), SV
Utnevnt til statssekretær midlertidig mens Kristin Halvorsen var statsråd i Barne-, likestillings-, og inkluderingsdepartementet.

05.03.2012-30.03.2012
Ahmad Ghanizadeh (f. 1961), SV
23.03.2012-15.10.2013
Kjetil Andreas Ostling (f. 1973), SV
30.03.2012-15.10.2013

Fornyings- og administrasjonsdepartementet

Inger Anne Ravlum (f. 1962), Ap
21.10.2009-31.12.2009

Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet

Inger Anne Ravlum (f. 1962), Ap
01.01.2010-11.06.2011
Raimo Valle (f. 1965), Ap
01.01.2010-24.08.2012
Tone Helen Toften (f. 1967), Ap
30.09.2011-01.10.2013
Ragnhild Vassvik Kalstad (f. 1966), Ap
07.09.2012-15.10.2013

Kommunal- og regionaldepartementet

Dag Henrik Sandbakken (f. 1957), Sp
21.10.2005-11.01.2013
Guri Størvold (f. 1976), Sp
Permisjon 06.03.2011-02.10.2011.

21.10.2009-03.02.2012
Hege Solbakken (f. 1972), Sp
Fødselspermisjon fra 03.10.2011 - 12.10.2012

21.10.2009-12.10.2012
Erlend Fuglum (f. 1978), Sp
03.02.2012-15.10.2013
Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim (f. 1974), Sp
12.10.2012-15.10.2013
Eli Blakstad (f. 1962), Sp
11.01.2013-15.10.2013
Departementskonstituert Anne Beathe Kristiansen Tvinnereim (f. 1974), Sp
Konstituert fra 14.02.2011-02.10.2011 først, og videre fra 03.10.2011 og ut den tiden Hege Solbakken har fødselspermisjon.

14.02.2011-12.10.2012

Kulturdepartementet

Lotte Grepp Knutsen (f. 1973), Ap
I perioden 13.01.2010-15.08.2010 var Knutsen vikarierande statssekretær for Rita Skjærsvik ved SMK. Permisjon og ferie 07.03.2011-31.12.2011. Avskjediges 27.12.2011. Går over til Helse- og omsorgsdepartementet.

21.10.2009-27.12.2011
Lubna Jaffery Fjell (f. 1980), Ap
01.01.2010-23.03.2012
Roger Remme Solheim (f. 1969), Ap
13.01.2010-15.08.2010
Mina Gerhardsen (f. 1975), Ap
Permisjon fra 07.05.2011-02.02.2012

30.09.2011-15.10.2013
Kjersti Stenseng (f. 1974), Ap
15.05.2012-01.10.2013
Konstituert statssekretær. Kjersti Stenseng (f. 1974), Ap
Konstituert 01.11.2011-31.12.2011.

01.11.2011-31.12.2011
Departementskonstituert Roger Remme Solheim (f. 1969), Ap
I pappapermisjon siden 01.11.2011.

07.03.2011-30.12.2011

Miljøverndepartementet

Heidi Sørensen (f. 1970), SV
Miljøsaker

18.10.2007-27.04.2012
Ingrid Fiskaa (f. 1977), SV
Utviklingssaker

20.11.2009-30.03.2012
Henriette Westhrin (f. 1973), SV
30.03.2012-15.10.2013
Ketil Rakne (f. 1974), SV
27.04.2012-15.10.2013
Ellen Øseth (f. 1979), SV
01.03.2013-15.10.2013

Nærings- og handelsdepartementet

Pål Julius Austrem Skogholt (f. 1971), SV
20.11.2009-04.02.2011
Rikke Lind (f. 1968), Ap
Permittert 14.12.2007- 01.08.2008

26.01.2007-04.05.2012
Halvard Ingebrigtsen (f. 1970), Ap
21.10.2009-15.10.2013
Jeanette Iren Moen (f. 1967), Ap
25.05.2012-15.10.2013
Roger Ingebrigtsen (f. 1966), Ap
21.09.2012-07.12.2012
Trygve Svensson (f. 1978), Ap
07.05.2013-15.10.2013

Kultur- og kirkedepartementet

Lubna Jaffery Fjell (f. 1980), Ap
21.10.2009-31.12.2009