Det Stangske ministerium (17.12.1861-10.10.1880)


Statsråder Virkeperiode

Statsrådsavdelingen i Christiania

Førstestatsråd Frederik Stang (1808-1884)
17.12.1861-20.07.1873

Statsrådsavdelingen i Kristiania

Statsminister Frederik Stang (1808-1884)
21.07.1873-03.10.1880

Finans- og tolldepartementet

Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.09.1861-31.08.1862
Otto Vincent Lange (1797-1870)
01.09.1862-21.06.1863
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
22.06.1863-30.09.1865
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1865-30.09.1866
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.10.1866-30.09.1869
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1869-31.01.1870
August Christian Manthey (1811-1880)
01.02.1870-29.09.1870
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
30.09.1870-30.06.1872
August Christian Manthey (1811-1880)
01.07.1872-30.06.1873
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.07.1873-30.01.1874
August Christian Manthey (1811-1880)
31.01.1874-14.04.1874
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
15.04.1874-25.05.1875
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
05.06.1875-05.07.1875
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
21.07.1875-30.09.1875
Jens Holmboe (1821-1891)
01.10.1875-14.10.1876
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
15.10.1876-31.08.1879
Jens Holmboe (1821-1891)
01.09.1879-31.08.1880
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.09.1880-31.08.1883
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
01.05.1875-04.06.1875
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
06.07.1875-20.07.1875

Armédepartementet

Harald Nicolai Storm Wergeland (1814-1893)
28.09.1860-30.09.1862
August Christian Manthey (1811-1880)
01.10.1862-29.09.1863
Harald Nicolai Storm Wergeland (1814-1893)
30.09.1863-31.07.1866
August Christian Manthey (1811-1880)
01.08.1866-30.06.1867
Harald Nicolai Storm Wergeland (1814-1893)
01.07.1867-02.04.1868
Nils Christian Irgens (1811-1878)
03.04.1868-31.01.1872
August Christian Manthey (1811-1880)
01.02.1872-30.06.1872
Lorents Henrik Müller Segelcke (1829-1910)
01.07.1872-28.07.1874
Christian A. Selmer (1816-1889)
29.07.1874-25.05.1875
Christian A. Selmer (1816-1889)
05.06.1875-05.07.1875
Lorents Henrik Müller Segelcke (1829-1910)
21.07.1875-08.10.1877
Adolph Frederik Munthe (1817-1884)
09.10.1877-31.07.1879
Christian A. Selmer (1816-1889)
01.09.1879-31.08.1880
Adolph Frederik Munthe (1817-1884)
01.09.1880-15.09.1881
Tilforordnet statsråd Anders Sandøe Ørsted Bull (1817-1906)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Tyskland.

26.05.1875-04.06.1875
Tilforordnet statsråd Anders Sandøe Ørsted Bull (1817-1906)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Russland.

06.07.1875-20.07.1875

Justis- og politidepartementet

Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
17.12.1861-31.08.1863
August Christian Manthey (1811-1880)
01.09.1863-31.08.1864
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.09.1864-30.09.1866
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1866-30.09.1867
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.10.1867-31.05.1869
August Christian Manthey (1811-1880)
01.06.1869-31.01.1870
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.02.1870-29.06.1870
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
30.06.1870-30.09.1871
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.10.1871-30.08.1872
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
31.08.1872-07.01.1874
Jens Holmboe (1821-1891)
30.04.1874-30.09.1874
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.10.1874-31.07.1877
Christian A. Selmer (1816-1889)
01.08.1877-31.07.1878
Johan Collett Falsen (1817-1879)
I embetet til sin død 02.09.1879.

01.08.1878-01.09.1879
Nils Vogt (1817-1894)
02.09.1879-12.10.1879
Ole Andreas Bachke (1830-1890)
13.10.1879-10.10.1880
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
08.01.1874-29.04.1874

Kirke- og undervisningsdepartementet

Hans Riddervold (1795-1876)
01.09.1855-30.06.1872
Carl Peter Parelius Essendrop (1818-1893)
Bestyrte embetet til 28.11.1874.

01.07.1872-23.11.1874
Rasmus Tønder Nissen (1822-1882)
28.11.1874-25.05.1875
Rasmus Tønder Nissen (1822-1882)
05.06.1875-05.07.1875
Rasmus Tønder Nissen (1822-1882)
21.07.1875-31.10.1876
Jens Holmboe (1821-1891)
01.11.1876-30.09.1877
Rasmus Tønder Nissen (1822-1882)
01.10.1877-31.10.1880
Tilforordnet statsråd Carl Peter Parelius Essendrop (1818-1893)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Tyskland.

26.05.1875-04.06.1875
Tilforordnet statsråd Carl Peter Parelius Essendrop (1818-1893)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Russland.

06.07.1875-20.07.1875

Indredepartementet

August Christian Manthey (1811-1880)
25.08.1861-30.09.1862
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
01.10.1862-31.07.1865
August Christian Manthey (1811-1880)
01.08.1865-31.07.1866
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
01.08.1866-31.05.1868
Frederik Stang (1808-1884)
01.06.1868-30.09.1869
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
I embetet til sin død 24.02.1871.

01.10.1869-23.02.1871
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
24.02.1871-12.05.1871
Nils Vogt (1817-1894)
13.05.1871-31.08.1872
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.09.1872-30.08.1873
Nils Vogt (1817-1894)
31.08.1873-20.07.1875
Christian A. Selmer (1816-1889)
21.07.1875-31.07.1876
Nils Vogt (1817-1894)
01.08.1876-31.07.1878
Christian A. Selmer (1816-1889)
01.08.1878-31.08.1879
Nils Vogt (1817-1894)
31.08.1879-31.08.1882

Marine- og postdepartementet

Wolfgang Wensel von Haffner (1806-1892)
17.12.1861-30.09.1863
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1863-30.09.1864
Wolfgang Wensel von Haffner (1806-1892)
01.10.1864-30.06.1867
August Christian Manthey (1811-1880)
01.07.1867-31.05.1868
Wolfgang Wensel von Haffner (1806-1892)
01.06.1868-07.03.1869
Ole Jacob Broch (1818-1889)
08.03.1869-31.07.1871
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.08.1871-29.09.1871
August Christian Manthey (1811-1880)
30.09.1871-31.01.1872
Ole Jacob Broch (1818-1889)
01.02.1872-27.05.1872
August Christian Manthey (1811-1880)
28.05.1872-16.06.1872
Jacob Lerche Johansen (1818-1900)
17.06.1872-30.06.1873
August Christian Manthey (1811-1880)
01.07.1873-30.07.1874
Jacob Lerche Johansen (1818-1900)
31.07.1874-30.09.1877
Jens Holmboe (1821-1891)
01.10.1877-30.09.1878
Jacob Lerche Johansen (1818-1900)
01.10.1878-31.10.1881

Revisjonsdepartementet

Frederik Stang (1808-1884)
17.12.1861-31.05.1868
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.06.1868-30.09.1869
Frederik Stang (1808-1884)
01.10.1869-05.08.1873
Christian A. Selmer (1816-1889)
13.06.1879-12.10.1879
Christian Jensen (1823-1884)
13.10.1879-21.12.1880
Tilforordnet statsråd Frederik Christian Stoud Platou (1811-1891)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Tyskland.

26.05.1875-04.06.1875
Tilforordnet statsråd Frederik Christian Stoud Platou (1811-1891)
Tilforordnet i Christiania i forbindelse med kong Oscar 2.s reise i Russland.

06.07.1875-20.07.1875
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
06.08.1873-30.04.1875
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
05.06.1875-05.07.1875
Konstituert statsråd Jacob Aall (1809-1879)
I embetet til sin død 13.06.1879.

21.07.1875-12.06.1879

Statsråd uten portefølje

Christian A. Selmer (1816-1889)
01.09.1880-10.10.1880

Statsrådsavdelingen i Stockholm

Statsminister Georg Christian Sibbern (1816-1901)
17.12.1861-08.10.1871
Statsminister Otto Richard Kierulf (1825-1897)
01.11.1871-20.03.1884
Fungerende statsminister Georg Christian Sibbern (1816-1901)
09.10.1871-31.10.1871
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
01.08.1861-31.08.1862
Otto Vincent Lange (1797-1870)
01.09.1861-31.08.1862
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.09.1862-30.09.1863
Harald Nicolai Storm Wergeland (1814-1893)
01.10.1862-30.09.1863
Wolfgang Wensel von Haffner (1806-1892)
01.10.1863-30.09.1864
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.10.1863-31.08.1864
August Christian Manthey (1811-1880)
01.09.1864-31.07.1865
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1864-30.09.1865
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
01.08.1865-31.07.1866
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.10.1865-30.09.1866
Harald Nicolai Storm Wergeland (1814-1893)
01.08.1866-30.06.1867
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.10.1866-30.09.1867
Wolfgang Wensel von Haffner (1806-1892)
01.07.1867-31.05.1868
Erik Røring Møinichen (1797-1875)
01.10.1867-31.05.1868
Christian Zetlitz Bretteville (1800-1871)
01.06.1868-30.09.1869
August Christian Manthey (1811-1880)
01.06.1868-31.05.1869
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.06.1869-30.06.1870
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.10.1869-30.09.1870
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.07.1870-31.07.1871
August Christian Manthey (1811-1880)
01.09.1870-30.09.1871
Ole Jacob Broch (1818-1889)
01.08.1871-31.01.1872
Hans Gerhard Colbjørnsen Meldahl (1815-1877)
01.10.1871-31.08.1872
Nils Christian Irgens (1811-1878)
01.02.1872-27.05.1872
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.07.1872-31.05.1873
Nils Vogt (1817-1894)
01.09.1872-31.08.1873
Jacob Lerche Johansen (1818-1900)
01.06.1873-31.07.1874
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.09.1873-30.09.1874
Lorents Henrik Müller Segelcke (1829-1910)
01.07.1874-25.05.1875
Jens Holmboe (1821-1891)
01.10.1874-25.05.1875
Nils Vogt (1817-1894)
01.07.1875-31.07.1876
Jens Holmboe (1821-1891)
21.07.1875-30.09.1875
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.10.1875-31.10.1876
Christian A. Selmer (1816-1889)
01.08.1876-31.07.1877
Rasmus Tønder Nissen (1822-1882)
01.11.1876-30.09.1877
Johan Collett Falsen (1817-1879)
01.08.1877-31.07.1878
Jacob Lerche Johansen (1818-1900)
01.10.1877-31.10.1878
Nils Vogt (1817-1894)
01.08.1878-31.07.1879
Jens Holmboe (1821-1891)
01.10.1878-31.08.1879
Adolph Frederik Munthe (1817-1884)
01.08.1879-31.08.1880
Henrik Laurentius Helliesen (1824-1900)
01.09.1879-31.08.1880
Ole Andreas Bachke (1830-1890)
01.09.1880-31.10.1881