Nils Riddervold-Jensen


Born: 22.03.1863
Died: 08.01.1938
Storting activity
PeriodElectoral numberConstituencyEmploymentParty
1904-06 1. RepresentativeTønsbergTeacher (Norw. 'adjunkt')Conservative Party
1910-12 1. RepresentativeTønsbergTeacher (Norw. 'adjunkt')Conservative Party
1916-18 1. RepresentativeTønsbergFirst class teacherConservative Party
Government activity
PositionMinistryIn office
Minister Ministry of Church and Education 21.06.1920 - 21.06.1921