John Austrheim


Born: 10.10.1912
Died: 13.04.1995
Storting activity
PeriodElectoral numberConstituencyEmploymentParty
1957-61 1. Substitute representativeSogn og Fjordane fylkeFarmerCentre Party
1961-65 2. RepresentativeSogn og Fjordane fylkeFarmerCentre Party
1965-69 2. RepresentativeSogn og Fjordane fylkeFarmerCentre Party
1969-73 4. RepresentativeSogn og Fjordane fylkeFarmerCentre Party
1973-77 2. RepresentativeSogn og Fjordane fylkeFarmerCentre Party
Government activity
PositionMinistryIn office
Minister Ministry of Transport and Communications 18.10.1972 - 15.10.1973