Biografier

Lars Oftedal


Født: 03.01.1877
Død: 19.04.1932
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1916-18 1. suppleant 1ste kreds, Holmen Redaktør Venstre
1922-24 2. representant Kristiansand, Mandal, Flekkefjord, Stavanger, Haugesund Statsråd Venstre
1925-27 2. representant Kristiansand, Mandal, Flekkefjord, Stavanger, Haugesund Statsråd Venstre

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1916-18 Varamedlem i Toldkomiteen
Møtte for Næsheim 22.05-12.06.1917.

1922-24 Medlem i Lønningskomiteen
Kom som forsterkning i 1923, ved behandling av Statens innkjøpsdirektorat.

Medlem i Militærkomiteen
Kom som forsterkning i 1923, ved behandling av nedskriving av boliglån ved marinens opplagshavn i Melsomvik.

Medlem i Sosialkomiteen
Trådte inn for Tvedten 06.03.1923. Gikk ut for Tveteraas 25.07.1924.

1925-27 Medlem i Sosialkomiteen
Trådte inn for Sv. Svensen 05.03.1926.

Medlemskap i delegasjoner:

Medlem - Norges delegasjon til Folkenes forbund, 1928.
Statsrådsaktivitet
Embete Departement Virkeperiode
Statsråd Sosialdepartementet 22.06.1921 - 19.10.1922
Statsråd Departementet for utenrikske saker, handel, sjøfart og industri 20.10.1922 - 05.03.1923
Statsråd Sosialdepartementet 25.07.1924 - 04.03.1926
Statsråd Departementet for utenrikske saker, handel, sjøfart og industri 15.02.1928 - 11.05.1931

Personalia:

Født 03.01.1877, Stavanger.
Sønn av sogneprest og redaktør Lars Oftedal (1838-1900) og Olava Mathilde Ohlsen (1839-1931).

Utdanning og yrke:

Student - Kongsgaard skole, Stavanger (1894)
Cand. jur. (1899)

Redaksjonssekretær - "Stavanger Aftenblad" (1899)
Redaktør - "Stavanger Aftenblad" (1900-1921) (han gjorde sitt blad til et ledende organ for Venstre på Vestlandet)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1907-10 medlem Stavanger bystyre
1910-13 medlem Stavanger bystyre
1913-16 medlem Stavanger formannskap
1916-19 medlem Stavanger formannskap
1919-1921 medlem Stavanger formannskap

Offentlige verv:

Regj. representant - Den norskamerikanske 100-års fest for staten Minnesota (1925)

Verv i partier:

Medlem - styret Norges Venstrelag (1927-1932)

Verv i organisasjoner:

Nestformann - Norsk Presseforbund
Medlem - Styret Venstres Presseforening (1908-1922)
Formann - Styret Venstres Presseforening (1915)

Diverse:

Slektskap: jfr. etternevnte.