Biografier

Thorolf Beyer Mowinckel


Født: 27.08.1884
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1934-36 5. representant Bergen Kjøbmann Høyre

Medlemskap i stortingskomiteer:

Fagkomiteer
Periode Komite
1934-36 Medlem i Justiskomiteen (av 1919)
Erstattet av Ellingsen 17.06.-22.06.1935 og 26.06.-29.06.1936. Erstattet av Stensaker 23.03.-03.05.1934, 03.04.-12.04.1935 og 01.02.-09.03.1936.

Personalia:

Født 27.08.1884, Bergen.

Utdanning og yrke:

Elev - Middelskole
Elev - Pensjonsskole i London (1901)
Elev - Handelsskole i Leipzig (1902)

Lære - Sin fars forretning, Bergen
Ansatt - Sin fars forretning, Bergen (denne ble i 1912 omdannet til aksjeselskap og han var siden med i selskapets styre)
Medinnehaver og kjøpmann - Schee, Aas og Mowinckel (i 1922 ble en avdeling av farens firma opprettet i Oslo og drevet til 1929. Da ble den slått sammen med firmaet Schee & Aas til det nåværende firma Schee, Aas & Mowinckel)
Ansatt - Handelskontor Hamburg (til 1905)
Kommunalpolitisk aktivitet
Periode Embete Valgkrets
1916-19 medlem Bergen formannskap
1919-22 medlem Bergen bystyre

Offentlige verv:

Medlem - Tiltakskommisjonen av 1936

Verv i organisasjoner:

Formann - Colonialgrossisternes Forening
Formann - Norges Colonialgrossisters Forbund
Utsending - For næringsmiddelorganisasjonene til New York og Washington for innkjøp etter avtalen ved Nansenkommisjonen (1918-1919)
Nestformann - Norges Grossistforbund (1932-1942)(ble i juni 1942 ble avsatt av N. S. Han tiltrådte igjen 8. mai 1945)
Nestformann - Norges Grossistforbund (fra 1945)

Andre administrative verv:

Medlem - Representantskapet Bergens Privatbank (i ca. 10 år)

Diverse:

Okkupasjonen: I des. 1943 ble han arrestert og satt 14 dager på Bredtvedt.
Slektskap: Svoger av ovennevnte H. B. Fasmer.