Biografier

Francis Hagerup


Født: 22.01.1853
Død: 08.02.1921
Stortingsaktivitet
Periode Rep. nr. Valgkrets Stilling Parti
1900-03 1. representant Kristiania, Hønefoss og Kongsvinger Professor, dr Høyre
1904-06 1. representant Kristiania, Hønefoss og Kongsvinger Professor, dr Høyre
Fagkomiteer
Periode Komite
1900-03 Medlem i Justiskomiteen
1904-06 Medlem i Justiskomiteen
Gikk ut for Hermansen i 1905.

Spesialkomiteer
Periode Komite
1900-03 Medlem i Den store budsjettkomiteen
Medlem i Fullmaktskomiteen
Medlem i Valgkomiteen
1904-06
Formann i Fullmaktskomiteen
Gikk ut for Vogt 26.10.1903, trådte inn for Vinje 16.03.1905 og ble da formann igjen.

Formann i Valgkomiteen
Formann i 1903-1904. Gikk ut 23.10.1903 for Vogt. Trådte inn for Vinje 13.03.1905.

Statsrådsaktivitet
Embete Departement Virkeperiode
Statsråd Justis- og politidepartementet 02.05.1893 - 30.06.1894
Statsråd Statsrådsavdelingen i Stockholm 01.07.1894 - 31.07.1895
Statsråd Finans- og tolldepartementet 31.07.1895 - 13.10.1895
Statsminister 14.10.1895 - 16.02.1898
Statsråd Justis- og politidepartementet 14.10.1895 - 31.07.1897
Statsråd Revisjonsdepartementet 01.08.1897 - 16.02.1898
Statsminister 22.10.1903 - 10.03.1905
Statsråd Justis- og politidepartementet 22.10.1903 - 10.03.1905

Personalia:

Født 22.01.1853, Horten.
Sønn av statsraad Henrik Steffens Hagerup (1806-1859) og Nicoline Kristine Jenssen.

Utdanning og yrke:

Studerte - Først medicin, senere lovkyndighet
Studerte - Med stipendium, romerret og moderne formuesret ved universiteterne i München, Leipzig og Paris
Dr. filos. - Lunds og Leipzigs universiteter
Student - Trondhjems katedralskole (1870)
Cand. jur. (1876)
Universitetsstipendiat - I lovkyndighet (1879)
Dr. juris - Kristiania universitet (1885)

Fuldmægtig - Sorenskriveren i nedre Romerike
Ekstraord. assessor - Kristiania byret (mens han var stipendiat)
Lærer - Kristiania handelsgymnasium (1882-1885)
Kst. professor (1885) (mens Getz var tjenestfri)
Professor - Retsvidenskap (1887)
Professor - Retsvidenskap (fra 1898)
Professor - Retsvidenskap (fra 1905)
Gesandt - Kjøbenhavn og Brüssel (1906)

Offentlige verv:

Medlem - Departemental komite om konkurslovgivningen (1887)
Formand - Civilproceskommissionen (1900-1903)
Raadgiver - Kong Oscar, ved det ham overdragne hverv som voldgiftsdommer i Samoaspørsmaalet (1902)
Medlem - Voldgiftsdomstolen i Haag (fra 1902)
Medlem - Nobelkomiteen (fra 1906)
Delegeret - Den 2den fredskongres i Haag (1907)
Delegeret - Sjøretskonferencen i Brüssel (1909)
Delegeret - Sjøretskonferencen (1910)
Delegeret - Spitsbergenkonferencen (1910)
Opmand - Voldgiftssaken mellem Italien og Columbia (1911)
Delegeret - Spitsbergenkonferencen (1912)

Verv i organisasjoner:

Deltat - Meget i de nordiske juristmøter
Redaktør - "Tidsskrift for retsvidenskap"
Præsident - Det internationale folkeretsinstitut (1911)

Litteratur:

Art. forf. - Juridiske emner